Post navigation

Excellence in Diversity Fellowship Program

Fellows & Consultants


IMG_6407 - Version 2 (1)2014-15
Geoffrey Geise, Chemical Engineering
Kevin Grise, Environmental Science
Jack Hamilton, Media Studies/American Studies
Njelle Hamilton, English; Woodson Institute
Fontini Kondyli, Art
Shankar Nair, Religious Studies/Middle Eastern & South Asian Languages & Cultures
Leonid Petrov,Mathematics
Rebecca Pompano, Chemistry
Eyleen O’Rourke, Biology
Yasemin Turkman, Family, Community & Mental Health Systems
Rachel Wahl, Leadership, Foundations, and Policy
Hongning Wang, Computer Science

Consultants
Brian Balogh, History
Silvia Blemker, Biomedical Engineering
Amanda Cowen, Commerce
Angeline Lillard, Psychology


EDF Fellows 2013-142013-14
Christopher Ali, Media Studies
Nicholas Winter, Politics
Eli Carter, Spanish, Italian, & Portuguese
Cristina Della Coletta, Spanish, Italian, & Portuguese
Andre Cavalcante, Media Studies/ Women and Gender Studies
Allison Pugh, Sociology
Nomita Dave, Music
Richard Handler, Anthropology
Amy LaViers, Systems & Information Engineering
Roseanne Ford, Chemical Engineering
Grace Lopez, Anesthesiology
Norman Oliver, Family Medicine
Andrew Mondschein, Urban & Environmental Planning
James Smith, Civil & Environmental Engineering
Yanjun Qi, Computer Science
Malathi Veeraraghavan, Electrical & Computer Engineering
Rupa Valdez, Public Health Sciences
Gregory Gerling, Systems & Information Engineering
Toluwalogo Odumosu, Engineering &Society
Dennis Proffitt, Psychology


2012 UVA teacher training retreat at Acorn Inn2012-13
Laura Barnes, Systems and Information Engineering
Silvia Blemker, Mechanical & EDF Fellows 2011 – 12Aerospace Engineering and Biomedical Engineering
Ben Blackman, Biology
Howard Epstein, Environmental Sciences
Utpal Chatterjee, Physics
Avik Ghosh, Electrical and Computer Engineering
Eileen Chou, Leadership and Public Policy
Timothy Wilson, Psychology
Devin Harris, Civil and Environmental Engineering
Marcus Martin, Emergency Medicine
Noelle Hurd, Psychology
Winx Lawrence, Clinical and School Psychology
Jennifer Knippen, Commerce
Mary Margaret Frank, Business Administration
Sophie Osotimehin, Economics
Alison Levine, French
Sabrina Pendergrass, Sociology/Carter G. Woodson Institute
Adria LaViolette, Anthropology
Denia Ramirez-Monteleagre, Neurology
Beatriz Lopes, Pathology
Jonah Schulhofer-Wohl, Politics
Elizabeth Thompson, History


EDF Fellows 2010 - 112011-12
Allison Alexy, Anthropology
Anne Coughlin, Law
Robert Cox, Biology
Archie Holmes, Electrical & Computer Engineering
Paul Harris, Human Services
Marcus Martin, Emergency Medicine, Vice President
& Chief Officer for Diversity and Equity
Guoping Huang, Urban and Environmental Planning
Malathi Veeraraghavan, Electrical and Computer Engineering
Jeremy Hutchison-Krupat, Business Administration
Mark White, Commerce
Keith Keene, Cardiovascular Medicine
Norman Oliver, Family Medicine
Claire Raymond, Sociology/ Studies in Women & Gender
Deborah Johnson, Science, Technology & Society
Karl Shuve, Religious Studies
John Dobbins, Art
Ishan Williams, Nursing
Gertrude Fraser, Anthropology, Vice Provost for Recruitment and Retention


EDF Fellows 2011 - 122010-11
Ahmed al-Rahim, Religious Studies
Elizabeth Thompson, History
Mary Esselman, Transition Program
Ellen Contini-Morava, Anthropology
Amanda Kibler, Curriculum, Instruction, & Special Education
Lise Dobrin, Anthropology
Natalia Palacios, Leadership, Foundations, & Policy
Cristina Della Coletta, Italian, Spanish, and Portuguese
Mir Salim, Darden School of Business Administration
John Mclaren, Economics
Kathryn Sharpe, Darden School of Business Administration
James Maxham, Commerce
Jung-Bum Shin, Neuroscience
Milton Adams, Biomechanical Engineering
Jeremy Townley, English
Ann Elizabeth Tucker, Drama
Sophie Trawalter, Frank Batten School of Leadership and Public Policy
Gertrude Fraser, Anthropology
Tiffini Voss, Neurology
Deborah Roach, Biology


EDF Fellows 2009 - 102009-10
Daphna Bassok, Leadership, Foundations and Policy
Angeline Lillard, Psychology
Nicole Deal, Orthopedic Surgery
Susan Modesitt, Obstetrics and Gynecology
Christopher Deppmann, Biology
Robert Kelly, Materials Science and Engineering
David Feldon, Curriculum, Instruction & Special Education
Milton Adams, Biomechanical Engineering
Yael Grushka-Cockayne, Darden School
Felicia Marston, Commerce
Matthew Hedstrom, Religious Studies
Ira Bashkow, Anthropology
Sarah  Kucenas, Biology
Kirk Martini, Architecture
Rachel Rinaldo, Sociology
Patricia Wattenmaker, Anthropology
Tingting Zhang, Statistics
Laura Galloway, Biology
Prista  Ratanapruck, Anthropology
Sarah Corse, Sociology


EDF Fellows 2008 - 092008-09
Sahar Akhtar, Philosophy
Anna Brickhouse, English
Hector Amaya, Media Studies
José Fuentes, Environmental Sciences
Stéphanie Bérard, French
David Gies, Spanish, Italian, and Portuguese
Yarimar Bonilla, Anthropology
Laura Galloway, Biology
Jennifer Burns, History
Sarah Corse, Sociology
Mehr Farooqi, Middle Eastern & South Asian Languages & Cultures
Jessica Feldman, English
Inchan Kwon, Chemical Engineering
Stephen Wilson, Electrical and Computer Engineering
Joanna Lee, Leadership, Foundations & Policy (Education)
Angeline Lillard, Psychology
Sonal Pandya, Politics
Peter Debaere, Darden
Pamela Pecchio, Art
Elizabeth Meyer, Landscape Architecture (Architecture)
Jennifer Petersen, Media Studies
Rosalyn Berne, Science, Technology, and Society (Engineering)
Gauri Kartini Shastry, Economics
Felicia Marston, Commerce


2007-08
Abdelmalek Abdesselam, Mathematics
Robert Kelly, Materials Science and Engineering
Daniel Chavèz, Spanish, Italian, & Portuguese/ American Studies
Adria LaViolette, Anthropology
Amanda Cowen, Management, School of Commerce
Mary Margaret Frank, Darden School of Business
Sheila Crane, Architectural History, School of Architecture
Ellen Contini-Morava, Anthropology
Greg Schmidt Goering, Religious Studies
Caroline Rody, English
Kelly Gurka, Public Health Sciences, School of Medicine
Dr. John Philbrick, General Medicine, School Medicine
LaVae Hoffman, Communications Disorders, Curry School of Education
Janet Allaire, Director, UVA Children’s Hospital/KCRC
Dukpa Kim, Economics
Dennis Proffitt, Psychology
Jalane Schmidt, Religious Studies
Gertrude Fraser, Anthropology
Carol Ann Spreen, Leadership, Foundations and Policy, Curry School of Education
Michael Smith, Politics
Vesla Weaver, Politics
William Harvey, Leadership, Foundations & Policy, Curry School of Education
Chad Wellmon, German
John O’Brien, English


 2006-07
Hanadi Al-Samman, Asian & Middle Eastern Languages and Culture
Alison Weber, Spanish, Italian, & Portuguese
Ari Jason Blatt, French
Alison Booth, English
Sylvia Blemker, Mechanical & Aerospace Engineering
Cato Laurencin, Orthopaedic Surgery, Sports Medicine
David Burt, Emergency Medicine
Richard Guerrant, Director, Center for Global Health
Mrinalini Chakravorty, English
Cristina Della Coletta, Spanish, Italian and Portuguese
Lori Conklin, Anesthesiology
Sheila Crowe, Internal Medicine
Ginger Davis, Systems & Information Engineering
Claire Cronmiller, Biology
Tao Huang, Statistics
Laura Galloway, Biology
Zongli Lin, Electrical and Computer Engineering
Steven McIntosh, Chemical Engineering
James Smith, Civil Engineering
Hernan Moscoso Boedo, Economics
Katharine Balfour, Politics
Allison Pugh, Sociology
Carol Mershon, Politics
Angeline Lillard, Psychology
Josipa Roksa, Department of Sociology
William Harvey, Vice President and Chief Officer for Diversity and Equity
Kamin Whitehouse, Department of Computer Science
José Fuentes, Environmental Sciences
Nicholas Winter, Department of Politics
Timothy Wilson, Psychology


2005-06
Robert Berry, III, Curriculum, Instruction, & Special Education, Curry
George Mentore, Anthropology
Emily Blanchard, Economics
Sarah Corse, Sociology
Cathy Campbell, Nursing
Larua Galloway, Biology
Valerie Cooper, Religious Studies
Angela Davis, English, Office of the Dean of Students/Residence Life
Geir Elgjo, Medicine, Anesthesiology
Robert Chevalier, Pediatrics, Medicine
Jennifer Farver, Systems and Information Engineering
Kirk Martini, Architecture/Civil Engineering
Kelsey Johnson, Astronomy
Anita Jones, Computer Science, Engineering
Richard Kent, Mechanical and Aerospace Engineering
Milton Adams, Biomedical Engineering, Vice Provost for Academic Programs
Susan Lashley, Obstetrics and Gynecology, Medicine
Gertrude Fraser, Anthropology, Vice Provost for Faculty Advancement
Noreen McDonald, Urban and Environmental Planning, Architecture
Teresa Culver, Civil Engineering
Carol Mershon, Politics
Amori Mikami, Psychology
Lawrie Balfour, Politics
Denise Walsh, Politics/Studies in Women and Gender
Cristina Della Coletta, Spanish, Italian and Portuguese
Heather Wathington, Leadership, Foundations and Policy, Curry
John Alexander, Slavic, Instructional Technology and Communication
Jianhui Zhou, Statistics
William Johnson, Materials Science, Engineering


2004-05EDF 2004 - 05
Sylvia Chong, English/American Studies
Robert A. Hueckstedt, Asian and Middle Eastern Languages and Literatures
Theresa S. Drought, Nursing
Lisa Reilly, Architectural History
Joseph Han, Otolaryngology/ENT
Larry Borish, Internal Medicine/Allergy
Daniel Hallahan, Education
Pensri Ho, Anthropology/American Studies
Beverly Adams, Psychology
Brian Balogh, History
Kathryn Laughon, Nursing
Adria LaViolette, Atnhropology
Christian W. McMillen, History/American Studies
John Dobbins, Arth History
David T. Gies, Spanish, Italian, and Portuguese
Amalia R. Miller, Economics
Robert Kelly, Materials Science and Engineering
Carol Mershon, Politics
Irina Mitrea, Mathematics
J. Milton Adams, Biomedical engineering, Vice Provost for Academic Programs
William C. Johnson, Materials Science
Margarita Nafpaktitis, Slavic Languages and Literatures
Cristina Della Coletta, Spanish, Italian and Portuguese
Shayn M. Peirce, Biomedical Engineering
Alfred C. Weaver, Computer Science
Anglea M. Davis, English, Office of the Dean of Students/Residence Life
Michael J. Puri, Music
Stephen Arata, English
Peter L. Rodriguez, Darden School
R. Brad Brown, Commerce
Elliott Weiss, Darden
Fernando Tejedo-Herrrero, Spanish, Italian, and Portuguese
Gordon Stewart, German, College of Arts and Sciences
Hoyt N. Duggan, English
Xiaohui Amanda Wang, Statistics
Zongli Lin, Electrical and Computer Engineering
Teresa B. Culver, Civil Engineering


2003-04
Nisha Botchwey, Architecture, Urban Planning
Angela Davis, Enlish, Office of the Dean of Students/Residence Life
Pamela Kulbok, Nursing
Edward Botchwey, Biomedical Engineering/Orthopedic Surgery
J. Milton Adams, Biomedical Engineering, Vice Provost for Academic Programs
Donna Chen, Helath Evaluation Sc./Psychiatric Medicine/Biomedical Ethics
Doris Greiner, Nursing, Associate DEan
Katherine Lebow, History
Lisa Reilly, Architectural History
William B. Quandt, Politics, Vice Provost for International Affairs
Hsin-hsin Liang, Asian & Middle Eastern Languages & Cultures
Ellen Contini-Morava, Anthropology
Maruta Ray, German, Assistant Dean
Bryant Murphy, Anesthesiology
Gene Corbett, Clinical Internal Medicine
Robert Gibson, Internal Medicine/Cardiovascular Division
Hyekyun Rhee, Nursing
Angel Lillard, Pscyhology
Robert Tai, Education
Robert Covert, Education
Stephen Thornton, Pysics


Program Director:
Dorothe Bach, German, TRC, djb4d@virginia.edu, 982-2800

Steering Committee:
Marva A. Barnett, French, TRC, mab7b@virginia.edu, 982-2815
Gertrude Fraser, Anthropology, Vice Provost for Recruitment and Rentention, gjf2v@virginia.edu, 924-6865
Sherwood Frey, Darden, scf@virginia.edu, 924-4834